NAJNOWSZY NUMER PRENUMERATA AKTUALNOŚCI CZYTELNIA NASI PARTNERZY KONTAKT

 

Architektura, wnętrza

Metody finansowania budownictwa antycznego     [ 06.02.2009 ]

Nie ma również darmowego budowania; kosztuje materiał, projekt i robocizna. O organizacji i finansowaniu budownictwa w cesarskim Rzymie pisaliśmy w poprzednim numerze. Teraz pora na Grecję, ale tę mniej znaną, bo ? już pod panowaniem potomków wilczycy.
DACHY NIEZWYKŁE ? roślinność ekstensywna na dachach zielonych     [ 15.01.2009 ]

Fachowcy ds. dachów zielonych powinni wykorzystywać każdą szansę stworzenia czegoś niezwykłego nawet z prostej zieleni ekstensywnej. Ciekawe, skupiające uwagę formy zieleni na dachach mogą powstać przy zastosowaniu niedrogich i łatwo dostępnych elementów kompozycyjnych.
Cegła stara jak świat     [ 22.12.2008 ]

Cegła jest materiałem budowlanym, wykorzystywanym przez ludzkość nieomal od zarania jej dziejów.
Zamki rycerskie     [ 10.09.2008 ]

Pierwsze zamki pojawiły się podczas rządów Karolingów. Były one drewnianymi fortecami usytuowanymi na wzgórzach. Ok. X wieku zaczęły pojawiać się fortyfikacje na poły drewniane, na poły kamienne. Jeszcze w końcu XII stulecia, czyli na przełomie romańszczyzny i gotyku, takie budowle przeważały nad czysto kamiennymi. Arcydziełem fortyfikacji romańskiej jest zamek zbudowany przez Ryszarda Lwie Serce /słynny krzyżowiec, pogromca Saladyna, król Anglii, wróg władcy Francji Filipa Augusta/ - w meandrach Sekwany.
Drewniane domy     [ 08.09.2008 ]

Tradycyjne polskie budynki w mniemaniu przeciętnego mieszkańca powinien być trwały, solidnie wykonany, natomiast okres jego użytkowania powinien wynosić pomiędzy 90 a 120 lat. Do niedawna modne były domki wielopokoleniowe, w których sztucznie przy pomocy wzmocnień żelbetowych i betonowych starano się przedłużyć czas eksploatacji budynków.
Boniowanie czyli ozdabianie     [ 04.09.2008 ]

Boniowanie to atrakcyjny sposób wykończenia elewacji. Polega na wykonaniu systemu ozdobnych rowków, dzielących powierzchnie ścian zewnętrznych budynku na mniejsze elementy. I choć jest zdecydowanie bardziej pracochłonne i kosztowne od zwykłego tynkowania, to jednak moda robi swoje.
Skalne dachy. „Kraj królowej Saby”     [ 27.06.2008 ]

„Kraj królowej Saby”, władczyni, która odwiedziła Salomona, zapewniając sobie tym samym miejsce w historii, zwiemy dziś Etiopią – biedne to państwo, niszczone rewolucjami i głodowymi pomorami, niegdysiejsza – kwitnąca cywilizacja o niezwykle oryginalnym, częstokroć – skalnym, budownictwie, z ciekawymi dachami, stropami i fasadami.
Zastosowanie cegły klinkierowej     [ 27.06.2008 ]

Najbardziej rozpowszechnione zastosowanie cegły klinkierowej, to wykorzystanie jej na elewacji budynku. Okazuje się jednak, że można ją znaleźć w wielu innych miejscach. Płoty i ogrodzenia wykonane z tej samej cegły, stanowią niejako „komplet”, a tzw. mała architektura jest dopełnieniem owej całości. Poza tym kominy z cegły, a także elementy wnętrza wykonane z klinkieru, świadczą o wszechobecności tego typu cegły.
Cegła na froncie     [ 25.06.2008 ]

W każdej strefie klimatycznej, w każdej kulturze, w każdym okresie w historii ludzie dążyli do tego, aby mieszkać ?ciepło i sucho?.
Konstrukcja muru pruskiego i jego rys historyczny     [ 25.06.2008 ]

W każdym budynku mury stanowią ważne elementy konstrukcyjne na których oparta jest cała konstrukcja więśby dachowej. Stąd ich konstrukcja musi być wykonana z materiałów budowlanych trwałych, by mogły podołać wszelkim naprężeniom jakie występują pod ciężarem dachu a szczególnie silnych wiatrów, huraganów. Mur oznacza konstrukcję ścienną budynku a jego powierzchnie nazywa się powszechnie licami.Tradycyjne mury wykonane są z kamienia ,betonu cegły pustaków, materiałów, które wmurowane, połączone ze sobą stanowią monolit spełniający nie tylko funkcję wypełnienia, ale funkcję wytrzymałościową.
poprzednia 1 2 3 4 (5) 6 następna
 
   
GALERIA
WYDAWNICTWO
REKLAMA
KONTAKT
 
KONTAKT
IMIĘ I NAZWISKO E-MAIL
TREŚĆ

© Copyright 2024, abc-media.pl